Zmiany w delegowaniu pracowników – legislacyjny rollercoaster
Wysyłając pracownika do Niemiec, Francji, Belgii, Holandii czy Szwecji należy już stosować przepisy przyjęte wskutek implementacji regulacji unijnych dotyczących zmian w delegowaniu. Polska ustawa wejdzie w życie 4 września 2020 r.
Sejm odrzucił sprzeciw Senatu i przegłosował ustawę z 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1423; dalej: ustawa zmieniająca ustawę o delegowaniu pracowników). Znowelizowane przepisy w większości wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Będzie to 4 września br., co oznacza, że pracodawcy mają niewiele czasu na dostosowanie się do nowych zasad.
Co jednak istotne, polskie przepisy adresowane są przede wszystkim do pracodawców delegujących pracowników do Polski. Polscy pracodawcy kierujący pracowników za granicę w ramach Unii Europejskiej są natomiast zobowiązani do przestrzegania obowiązków wynikających z odpowiednich regulacji krajowych, przyjętych już przez wiele krajów UE, które miały obowiązek i zdążyły
zaimplementować w wymaganym terminie do 30 lipca 2020 r. Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z 28 czerwca 2018 r. zmieniającą dyrektywę 96/71/WE (dalej: Dyrektywa Zmieniająca).
Nie ulega wątpliwości, że termin wejścia w życie nowych przepisów jest dość trudny ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, gdy pracodawcy zmuszeni są stawiać czoła licznym wyzwaniom.
Nowe obowiązki polskich firm
Z jednego z raportów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta